Germiyan Köyü / Germiyan Mahallesi

1- Germiyan Köyüne Tarihi Giriş

Öncelikle Çeşme Germiyan Köyüne değinmemde ki sebeb atalarımın nesillerce bu köyde yaşamış olması ve içimde ki tarih aşkıdır. Burada doğup büyümesem de, bayramlarda yaptığım ziyaretler dışında gitmesem de burası benim köyüm. Türkiye de Çeşme dışında Silivri ve Samsunda da Germiyan Köyü bulunmakta. Tabii bu köylerin hiç birinin birbiriyle bir bağlantısı bulunmamaktadır. Yapmış olduğum araştırmalar osmanlı arşivleri ve eski resmi kayıtlar ağırlıklı yapılan çalışmalardır.

Çeşme Germiyan Köyü küçük bir Türkmen/Yörük köyüdür.  Zamanla çeşme civarı köylerinden, zeytineliden, alaçatıdan ve mübadeleden dolayı köye yerleşen aileler oluyor. Yaklaşık olarak 1300-1350 seneleri arasında beylikler döneminde kurulduğu düşünülüyor. Kuruluş tarihiyle ilgili resmi kayıt olmadığı için kesin şu tarihtir diyemiyoruz. Araştırmalarım köyü hangi topluluğun kurduğuna yönelik 2 sonuç doğuruyor.

  1.  olasılık “Kütahya merkezli Germiyanoğulları” devletinden ayrılarak Çeşmeye yerleşen bir grup Germiyan Köyünü kuruyor.
  2.  olasılıkta Germiyanoğulları değil de “Aydınoğullarının” kurucusu ve ondan öncesinde Germiyanoğulları ordusunun subaşısı(ordu komutanı) olan Gazi Mehmet beyin topluluğu bu köyü kuruyor. Aydınoğulları kurmuş olsa bile köyün Germiyanoğulları kökenli olduğunu gösteriyor. Çünkü Aydınoğulları topluluğu Germiyanoğullarından çıkma bir beyliktir ve Türkmendir.

Aydınoğullarını düşünmemde ki en güçlü sebep  1308-1426 dönemleri Çeşme Germiyan Köyünün de bulunduğu topraklara Aydınoğullarının hakim olmasıdır. Aydınoğulları, Aydınoğlu Mehmed Bey tarafından 1308’de Aydın ve çevresinde kurulmuştur. Önceleri Germiyanoğullarına bağlı olarak kurulan beylik daha sonra Bizans’tan Birgi’yi alıp burayı başkent yapmalarıyla bağımsızlığını ilan etti.  Daha sonra Gazi Mehmed beyin 5 oğlundan biri olan Umur bey devletin İzmir kolunu yönetmeye başladı.  Umur bey Cenovalı Martino Zaccaria idaresindeki  İzmir Limanı’nı ele geçirdi  (1329).  Papa VI. Clement’in teşvikiyle Venedik, Cenova, Kıbrıs Krallığı, Rodos şövalyeleri ve Naksos dükünün katıldığı Haçlı donanması İzmir Limanı’nı Aydınoğulları’nın elinden aldı (28 Ekim 1344). Fakat Haçlılar Umur Bey’in çabaları sebebiyle fazla ilerleyemediler.  1348 yılında İzmir’i Haçlılara karşı korumak için savaşırken şehit oldu. Daha sonra kardeşi İsa bey İzmiri yönetmeye başladı.

Eski Osmanlı Arşivlerinde ve eski resmi kayıtlarda yaptığım incelemelerde köyün Germiyan Köyü dışında farklı isimler aldığını da görmekteyiz. Germiyancık, Kermen, Kermiyan, Kermeyenia ve Kızılkilise Germiyan Köyünün eski isimlerinden bir kaçtanesidir. 13. ve 14. yüz yıllarda bölge hristiyan bölgesi olduğundan ve kızıl bir kilise bulundurduğundan Kızıl Kilise adını almış. Germiyancık, KızılKilise adları 1430-1450 senesi kayıtlarında bile hala geçmektedir.

2- Germiyoğulları Kimdir ve Nereden Geldiler ?

Germiyanoğullarının anadoluya olan büyük göçünün ilk başlangıç noktası Türkmenistanın Germ şehridir. İsminide bu şehirden alır. Daha sonra Azerbeycan, Irak oradan da Anadolu topraklarında ilk Malatya daha sonra Kütahyaya göç ettiğini gösteriyor. Ardından belli bir grup topluluğun Kütahyadan İzmir/Çeşmeye göç etmiştir.

3-  Günümüzde Germiyan Köyü

One Response to Germiyan Köyü / Germiyan Mahallesi

  • Yukar?da da yazd?g?m gibi Germiyan Koyu Turkiye deki ilk Slow Food koyu. Bildiginiz gibi Turkiye deki ilk Citta Slow (yavas sehir) hareketine de Seferihisar kat?lm?st?.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir