Dış Ticarette Gerekli Olan Belgeler

Dış ticarette ticaretin devamlılığı ve başarılı bir şekilde sonuçlanabilmesi için gerekli olan belgeler vardır.

  1. Proforma Invoice(Teklif): Uluslararası ticaret işlemlerinde, ihracatçı firmaların ithalatçı firmalara tekliflerini iletmiş olduğu belgelere verilen isimdir.
  2. Turkish Invoice: Türkiye’deki maliye mevzuatı uyarınca kesilen, Maliye Bakanlığı damgalı faturalardır. Ayrıca Türkçe Fatura, gümrük beyannamesinin doldurulması aşamasında gümrükçü tarafından talep edilmektedir.
  3. Packing List(Paketleme/Çeki Listesi): Genellikle İngilizce olarak hazırlanan ve yüklemeye ait verileri barındıran belgedir. Koli, ambalaj listesidir. Kargonun içindeki eşyaların adet, parça, ağırlık, boyut ve numaraları ile alıcı bilgilerini ve adresini gösteren ayrıntılı listedir. Birden fazla kalem mal içeren ihracatlar da gümrük beyannamesinin ekine konulmakta olan çeki listeleri genellikle gümrük firmaları tarafından talep edilmektedir. Bu belge gümrük çalışanları gümrük işlerini bilinçli bir şekilde zaman kaybetmeksizin yapabilmekte. İstenilen; Düzenleme tarihi, Fatura no, Malın cinsi, Malın adedi, Ambalaj adedi, Brüt ağırlığı, Net ağırlığı, Konteyner no.
  4. Commercial Invoice(Ticari/Yabancı Fatura): Genellikle İngilizce olarak hazırlanan faturadır. Firmanın antentli kağıdına basılması yeterlidir. Gerçekleşmiş ihracat ve ithalat işlemlerinde kullanılmaktadır. Yükleme gerçekleştikten sonra veya yüklemeden hemen önce düzenlenir. İthalatçılar tarafından gümrük işlemlerinde kullanılır.
  5. Certificate of Origin(Menşe Şahadetnamesi): Firma tarafından ticaret odasından alınabileceği gibi, vekalet verilen gümrükçü tarafından da alınabilmektedir. Bazı ülkelere yapılan ihracatlar da GSP Form A, EUR1 veya ATR gibi özellik arz eden menşe belgelerinin düzenlenmesi gerekebilir.
  6. Shipping Instructions (Yükleme Notası): Taşıyıcıya taşıma ile ilgili bilgilerin verilmiş olduğu belgedir. İhracatçı tarafından hazırlanır. Yükleme notasında belirtilen kap-kilo miktarı gümrükçü tarafından açılan beyanname ile birbirini tutmalıdır, aksi takdirde yük gemiye alınmaz.
  7. Bill of Lading (Konşimento Talimatı/Taşıma Belgesi): Denizyolu taşımalarında Konşimento, karayolu taşımalarında CMR Taşıma Belgesi, Havayolu taşımalarında ise havayolu taşıma senedi şeklinde düzenlenen belgelerdir. Taşıyıcı firmalar tarafından düzenlenmektedirler.

One Response to Dış Ticarette Gerekli Olan Belgeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir